Площа знаходиться в історичному центрі Одеси, біля Стамбульського парку. Вперше на мапі міста вона з'явилася в 1836 році, але під назвою Біржова. Це було перше її ім'я. Всього у площі їх було 5: вони то змінювалися, то поверталися. Думською вона ставала 3 рази: вперше в 1866 році і ось остаточно в 1994 році. При чому, Біржовою і Думською її називали на честь однієї і тієї ж будівлі. У 1834 році тут побудували будівлю купецької біржі, спроектовану в античному стилі архітектором Боффо, зараз відому нам як будівля Міської Ради. Справа в тому, що незабаром після відкриття приміщення облюбувала муніципальна влада. Відповідно, перейменували і саму будівлю, і площу.
Зараз будівля є пам'яткою історії та архітектури. Найбільшу цінність приписують Білому і Рожевому залам. Їх реконструювали в післявоєнні роки. На фасаді особливо цікаві статуї Церери (богині родючості) і Меркурія (покровителя торгівлі) по обидві сторони від колонади ̶ творіння скульптора Луїджі Іоріні. Ну і, звичайно, величезний годинник над входом з жіночими фігурами по боках, які символізують зміну дня і ночі, швидкоплинність часу. Кожні 30 хвилин з годинника звучить уривок, а щогодини ̶ цілий куплет «Пісні про Одесу» ̶ гімну міста.
Також з визначних пам'яток на Думській площі знаходиться пам'ятник Олександру Пушкіну. Він прожив у місті трохи більше року і в пам'ять про цей період одесити вирішили власними силами зібрати гроші на те, щоб в 1889 році бюст письменника прикрасив площу.
Навпроти Пушкіна знаходиться пам'ятник оборони Одеси, більш відомий як гармата з «Тигра». Від таких англо-французьких гармат місто потерпало за часів Кримської війни в 1854 році. Але все ж одесити змогли утримати оборону і гармата, яку ми зараз бачимо на площі, стала трофеєм з судна «Тигр», яке вважався гордістю британського флоту, але сіло на мілину під Одесою. Правда, поставили її тут аж через півстоліття після тих подій.
Крім того, на Думській площі знаходиться найстаріший в Україні археологічний музей, відкритий в 1825 році. Крім віку, він може похвалитися найбільшою колекцією джерел з давньої історії Північного Причорномор'я і античних раритетів, а також єдиним в країні зібранням пам'яток Стародавнього Єгипту.
Перейшовши вулицю Пушкіна, можна відвідати також Морський музей, присвячений створенню та розвитку морського торгового флоту України. Окремо тут є виставка якорів і художніх мариністичних творів.
mоs_li-pi_sy pu_in-hu_lo
Сергій Марченко
мирослав муравський
Bogdan Shumlyanskiy
Андрей Снижок