Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

«Слава Україні!»: історія і значення найпопулярнішого гасла сучасних українців

22.08.2023
132414

За результатами опитування, проведеного влітку 2021 року Українським інститутом майбутнього спільно із соціологічною компанією «Нью Імідж Маркетинг Груп», 50 % респондентів вважають фразу «Слава Україні!» гаслом сучасних українців. Наша команда вирішила розібратися, як виник цей вислів, який код у ньому закладений, а також коли й завдяки чому/кому він став таким популярним.

Що я маю на увазі, коли говорю «Слава Україні!»

Щоби зрозуміти походження гасла, наставляємо наш уявний телепорт на тисячі років назад і вирушаємо до оріїв. Саме такою була перша назва українців, що означала орачі, сонцепоклонники. Птиця-блискавка Матір Слава була їхньою богинею перемоги, дітей, раю та вічного життя. Її зображували на військових щитах, вона надихала на подвиги й закликала битися за свої землі і «огнища племені» свого. Вирушаючи на битву, орії зверталися до богині з проханням про допомогу та удачу й під час бою вигукували «Слава!». Деякі вчені навіть пов’язують із її ім’ям назву слов’ян.

Перекладаючи на мову предків сучасні гасла, розуміємо, що, промовляючи їх, ми бажаємо перемоги Україні, героям чи нації. І навіть попри те, що Слава більше не асоціюється в українців із богинею, гасла «Слава Україні!», «Слава героям!» та «Слава нації!» несуть у собі потужну енергетику боротьби й перемоги сотень поколінь наших предків.

Історія використання фрази

Попри те, що багато хто асоціює гасло «Слава Україні!» з рухом ОУН УПА, активно використовувати його почали значно раніше. Історики достеменно не знають, коли і хто поширив це гасло. Найбільш рання письмова згадка (щоправда, трохи в іншому вигляді) зустрічається, як не дивно, у вірші Тараса Шевченка 1840 року «До Основ’яненка»:

Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!

Але саме як вітання фразу починають використовувати харківські студенти наприкінці ХІХ століття За свідченнями істориків, дорогою до Олександра Коваленка (співзасновника першої української політичної партії в складі Російської імперії — РУП) Микола Левитський зустрів студента, який насвистував «Ще не вмерла Україна», і гукнув йому «Слава Україні!». На що у відповідь отримав «По всій землі слава!». Зі спогадів Коваленка саме ці дві фрази тоді стали слугувати своєрідним ідентифікатором представників проактивної української спільноти.

Українська революція 1917

У 1917 році за часів української революції на мітингах найчастіше лунали гасла «Хай живе автономія України!», «Хай живе демократична республіка! Слава Україні!». Ба більше, «Слава Україні!» скандували українці навіть на робітничих протестах у Детройті та Іркутську. Фразу підхопили й церковники, які разом з Україною прославляли й Бога; нею в багатьох куточках країни зустрічали проголошення Першого універсалу Центральної Ради України, під неї носили на руках Скоропадського, Петлюру і Грушевського під час першого українського з’їзду південно-західного фронту. У липні 1917 року вигук «Слава Україні!» лунав із першого корабля Чорноморського флоту з жовто-блакитним прапором.

Радянсько-українська війна

Під час Радянсько-української війни з цим гаслом ішли на фронт і ним же відповідали на вимогу ворога здатися. Воно було популярним у різних середовищах: серед пластунів Галичини і Волині; сердюки війська Скоропадського вигукували «Слава Україні!», а відповіддю була «Гетьману Слава!»; чорні козаки УНР віталися «Слава Україні!» — «Козакам Слава!», у холодноярівців (представників самопроголошеної республіки на території сучасної Черкаської області) казали «Слава Україні!» — «Україні Слава!». До речі, саме в Холодному Яру у 2017 році встановили пам’ятник гаслу. У 1920 році вітання «Слава Україні!» було офіційно затверджено в Армії УНР.

Українські націоналісти

Сучасні «Слава Україні!» — «Героям Слава!» з’явилися в другій половині 20-х років ХХ століття в «Легії українських націоналістів». Пізніше це вітання уподобали в ОУН (Б) (бандерівській групі Організації українських націоналістів). Фраза «Слава Україні!» стала досить резонансною в другій половині 1930-х, коли ті, хто її вигукував під час Львівського і Варшавського процесу, навіть отримували за це покарання. Але з поширенням записів судових засідань ширилосся і вживання гасла у всьому світі. На Зборах 1941 року оунівці затвердили його офіційно. Однак із придушенням повстанського руху в Україні радянська влада заборонила і використовувати слова «Слава Україні!» — «Героям Слава!».

Перебудова

Відродження гасла припало на кінець 80-х і початок 90-х років ХХ століття. «Слава Україні!» — «Героям Слава!» залунало на мітингах і протестах за незалежність України на Галичині, Закарпатті, під час Революції на граніті в Києві, куди з’їхалися з усієї України. Тоді ж гасло доповнили вирази «Слава нації! Смерть ворогам!» і «Україна понад усе!».

21 століття

У молоді «Слава Україні!» більше асоціюється з Помаранчевою революцією 2004 року, Революцією гідності 2013–2014 років, АТО на сході країни, а тепер — ще й із війною проти росії у 2022 році. У 2020 році Парламент офіційно затвердив «Слава Україні!» як вітання в ЗСУ та Поліції.

Всотавши в себе стільки подій і років української історії, «Слава Україні!» беззаперечно виправдовує свою сакральність для нації. Наші предки вірили, що Слава приходить тільки до тих, хто шанує пам’ять і Дерево роду. Ми ж навіть у гаслах і вітаннях несемо свою історію, тож скоро обов’язково переможемо.

Слава Україні!

Відгуки 6

hristina04

19.01.2024
Найбільше сподобалися кацапські коменти про те, що Чорне море викопали Українці! Цікаво: ЯКОГО ХЕРА кацапня в тому морі робить?

karkacz73

05.04.2023
Це честь бути твоїми сестрою і братом. Історія цього не вчить. Сьогодні це сьогодні, але завтра належить нам. Будьте з нами в Євросоюзі. Тож треба перестати пам’ятати зло. Сьогодні у нас є мета – захистити Україну від росіян.

kroman7757

03.03.2023
Полный лозунг звучит так: слава Украине! хероям слава! смерть жидам! смерть полякам! Именно так приветствовали друг друга каратели из УПА Шухевича когда шли убивать мирных евреев и поляков.

vladnour

30.01.2023
Первые упоминания об этом выражении появились когда древние укры копали Черное море. Кстати, лозунг нацистов Deutschland uber ales и Украина понад усе имеют одинаковое значение

andruhaandruhin18

11.01.2023
Сало уронили

alex7.mah

11.05.2022
Героям Слава!

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.