Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Романтично-старовинний Ніжин

12.01.2022
6503

Коли говориш про Ніжин, миттєво спливає у пам’яті образ юного Миколи Гоголя і гімназія князів Безбородьків.  Так і є – хлопчика Нікошу Гоголя батьки відіслали навчатися в нещодавно відкриту гімназію, яка була заснована для того, щоб дворянські діти отримували в ній вищу освіту, а потім могли служити на державних посадах. Після закінчення цієї гімназії випускники навіть отримували останній або передостанній чин – і вже могли починати чиновницьку кар’єру. Цю гімназію, що пізніше стала ліцеєм, закінчило багато знаних людей в ХІХ столітті.

Юний Гоголь після батьківського маєтку на хуторі Василівка, що неподалік Диканьки, дуже довго звикав до нового оточення, але згодом змирився з тим, що над ним і над його звичками підсміювалися однокашники. Він і сам став вигадувати їм смішні прізвиська. Мабуть, уже тоді зароджувався талант майбутнього письменника і драматурга. 

Сьогодні в Ніжинському ліцеї розмістився і розширився Ніжинський державний університет. І звісно, він носить ім’я Гоголя. Про геніального письменника тут нагадують на кожному кроці. Тут є його пам’ятник у парку, і барел’єф у інтер’єрах університету. Тут є його музей і аудиторія, яка носить його ім’я. Але в цьому закладі, якому вже понад 200 років, навчалося багато інших відомих людей. Наша знімальна група, наприклад, кілька років тому знімала тут фільм про письменника ХХ століття Євгена Гуцала, який став уже класиком української сучасної літератури. Але цього разу ми приїхали до Ніжина з командою проєкту «Гра долі» - і знімаємо фільм – про Гоголя. А про кого ж іще?

Хоча в це невелике провінційне містечко на Чернігівщині можна приїжджати, щоб дізнатися ще про інших цікавих людей. На вулицях і в парках міста ви побачите пам’ятники не тільки Гоголю, але й гетьману Богданові Хмельницькому, знаменитій акторці ХІХ - ХХ століть Марії Заньковецькій. А ще тут є пам’ятник першому першопрохідцю кругосвітньої подорожі – Юрію Лисянському. Про кожного з цих людей можна зняти просто запаморочливу пригодницьку кінострічку або сентиментальну мелодраму – на будь-який смак.

Взагалі – Ніжин це місто студентів – тому воно дуже юне і дуже романтичне, хоча багато з його вуличок та храмів і сьогодні нагадують своїм виглядом далекі часи двохсотрічної давнини – просто готова декорація для кіно.

Біля університетського парку - місточок для молодят, що беруть шлюб, а перед входом у новий корпус університету – чарівна лавочка для закоханих студентів. На цій лавочці колись мабуть цілувалися і нинішні професори університету.

У ХІХ столітті почесний попечитель гімназії вищих наук Олександр Кушельов-Безбородько, піклуючись про гімназистів, подарував з нагоди 25-річчя гімназії коштовну колекцію картин західно-європейського і російського малярського мистецтва. В гімназії також була своя бібліотека, свій студентський театр. Але тепер саме розкішна колекція картин продовжує вражати своєю красою і багатством. Все для того, щоб молодь не тільки пізнавала науки, але й розвивалася духовно. І тепер погруддя князя Іллі Безбородька,одного із засновників Ніжинської гімназії,  – на почесному місці біля входу в університет. А в галерею можна потрапити, якщо замовити екскурсію через університет, адже колекція картин з того часу збагатилася і належить студентам цього навчального закладу і його відвідувачам.

А ще у Ніжині є два унікальних музеї. Один із них зберігає давні книжки, стародруки й літописи – Музей рідкісної книги. А другий – «Ніжинська поштова станція»  -  показує, як колись мандрівники зупинялися на постой, ночували, змінювали екіпажі і подорожували дальніми дорогами.  Про такі постоялі двори тепер можна прочитати тільки в класичній літературі. А запланувати подорож до Ніжина зовсім не складно. Просто треба сісти в автобус чи в своє авто – і вирушити в дорогу.  І це старовинно-романтичне містечко України  відкриє вам усі свої  милі закуточки…


Текст та фото: Галина Криворчук

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.