В цілому по всій території України виділяють 3 великі діалектні групи – південно-західні, південно-східні та північні. Ця тема одна з найважчих. Опанувати її досконало допоможе репетитор з української мови онлайн.
Діалектні слова відрізняються від літературної мови тим, що мають свої морфологічні, фонетичні та лексичні особливості. А найчастіше це абсолютно відмінні від літературної мови найменування.
Якщо про велику кількість діалектів Західної України відомо всім, то мало хто задумується про діалекти Півдня та Південного Сходу. Тож цьому питанню приділимо найбільше уваги у нашій статті.
Південно-східне наріччя є найбільшим за територіальним охопленням. Воно поширюється на Одеську, Миколаївську, Херсонську, Запорізьку, Дніпропетровську, Кіровоградську, Донецьку, Луганську, Полтавську, Черкаську, а також південну частину Київської та Сумської областей. В його основі лежить середньонаддніпрянський говір, історичне становлення якого можна віднести до XIII-XIV ст. Він відіграв значну роль у формуванні української літературної мови.
Окрім нього, ще існують слобожанський і степовий говори, які виникли значно пізніше – у XVI-XVIII cт.
На загал для південно-східного наріччя характерні такі риси:
Для Харківського та Донецького регіонів характерні такі поширені слова, як «тремпель» (вішалка для одягу), «поребрик» (замість «бордюр»), «порожняк» (дурниця). Слово «тремпель» часто можна почути і на Сумщині. За однією з легенд, воно походить від прізвища власника швейної фабрики.
На Донеччині нерідко трапляється слово «бакаї» (так називають водойми неподалік моря). Популярними є слова «лайба» (велосипед) та «кіндейка» (маленька кімнатка або офіс), «тормозок» (перекус). До речі, «тормозок» вважається винаходом шахтарів, оскільки утворилося воно від робочої фрази «пригальмувати і поїсти». Зараз слово стало дуже поширеним у південно-східних областях та означає їжу, яку беруть з собою, щоб перекусити.
Суто харківськими діалектизмами є:
Мовлення харків’ян має і певні фонетичні особливості, а саме так зване слобожанське «гекання».
Досить багатою на незвичайні слова є і полтавська говірка. Хто з немісцевих міг би здогадатися, що «лопездрики» – це насінини соняшника?
Справжнім осередком виняткового південного говору українців вважається місто Одеса. Лише на прикладі говору цього міста можна укладати окремий словник. Ось кілька зразків унікальної «одеської мови»:
Окрім Одещини, в інших областях південного регіону поширені свої діалектні слова. Наприклад, «клюйдериво» (тобто дятел), «глушпет» (тобто глуха людина), «настільник» (тобто скатертина). А якщо мешканці Півдня розчаровуються через відсутність чогось, то кажуть «таракани свайбу гуляють».
Північне, або поліське, наріччя охоплює Чернігівську, північну частину Сумської, Київської, Житомирської та Рівненської областей.
Визначальними особливостями цього наріччя є:
У цьому наріччі поширеними є такі діалектизми: «билиця» (білка); «оболок» або «пом’’яг» (хмара), «ковеня» (кочерга), «ненька» (колиска), «гурковиння» або «беття» (огудиння огірків), «телебендати» (говорити нісенітниці), «приперезати» (вдарити), «тлумитися» (казитиись), «диби» (жіноче взуття на підборах), «веселуха» (райдуга) тощо.