Ви мусите дозволити Javascript у вашому браузері для оптимальної роботи сайта і відображення розділів повністю.

Кращі туристичні села України – які вони і що там робити

19.07.2024
986

2021 року ООН Туризм започаткував ініціативу «Кращі туристичні села». За цей час до списку потрапило майже 200 сіл світу. Цього року серед них можуть бути і українські. Так-так, ДАРТ подали 5 кандидатів від України, а команда Discover Ukraine вирішила розповiсти, чим же ці села особливі.

Ворохта, Івано-Франківська область

Високогірне селище біля підніжжя Говерли, найвищої вершини в Україні, відоме своїм віадуком і тим, що звідси починаються «карпатські канікули» тисяч мандрівників, що прибувають сюди потягом «Київ - Ворохта». Але ви знали, що насправді тут не один віадук, а аж 4 із яких 2 діючих. Усі віадуки Ворохти були збудовані ще за часів Австро-Угорщини, тобто понад століття тому і є одними з найдовших в Європі (130 - 200 м).

Але ж не тільки дивитися та фотографуватися на фоні залізничних мостів (Хоча вони з Карпатами на фоні дійсно утворюють неймовірно інстаграмну картинку, від якої складно відірватися)? Що ще робити у Ворохті?

 • Відвідати дерев’яну церкву Різдва Богородиці, яка за переказами була зведена понад 400 років тому і досі зберегла майже автентичний вигляд.
 • Побачити відновлену Богослужебну каплицю в неоготичному стилі.
 • Піднятися до озера Несамовите – одного з найвисокогірніших озер України (1750 м.н.р.м.).
 • Купити автентичні сувеніри з вовни, ягоди, мед, карпатський чай та традиційні сири: буц, вурду, бринзу на колоритному риночку біля колишнього гірськолижного трампліна.
 • Покататися на одному з перших карпатських зіплайнів, довжиною аж понад 700 м.  

Зелений Гай, Дніпропетровська область

Зірковою локацією Зеленого гаю і місцем, яке зробило село знаменитим, стала одноіменна еко-ферма. Євгенія та Анатолій заснували її ще в 2019 році, але з початком повномасштабної війни настав новий етап для «Зеленого гаю». Тепер це не просто господарство і туристична атракція, а реабілітаційний центр, який приймає переселенців з тваринами, допомагає тваринам, які потребують евакуації, лікування та реабілітації та проводять сеанси анімалотерапії.

Зараз відвідати ферму можна за попереднім записом. Рекомендуємо виділяти на це цілий день, адже там точно знайдеться,чим зайнятися з користю і насолодою. Наприклад:

 • познайомитися з місцевими тваринами, погладити їх, погратися і нафотографуватися;
 • потрапити на екскурсію на карбонову ферму, а їх в Україні досить не багато, тож маєте майже унікальну можливість;
 • продегустувати крафтові сири та інші продукти ферми;
 • поплавати на каное;
 • почути надихаючі історії порятунку людей та тварин та багато іншого.

Щомісяця команда еко-ферми презентує актуальну афішу подій, тож слідкуйте за анонсами в соцмережах.

Кваси, Закарпатська область

Гірське селище Кваси на березі Чорної Тиси, ще в 19 столітті стало відомим в Європі завдяки мінеральним джерелам з водою з унікальним складом. Сьогодні Кваси зберігають славу одного з топових українських бальнеологічних курортів, зокрема, завдяки легендарному санаторію «Гірська Тиса». 

А ще Кваси називають крафтовою столицею Карпат. Протягом століть тут зберігають традицію виготовлення автентичних вовняних ліжників. Ви теж можете спробувати, адже місцеві ткалі постійно проводять майстер-класи і навіть тематичний фестиваль організували.     

Що ще включити у свій to do list* у Квасах?

 • похід до “Бабиного каменю” та найвищого водоспаду Закарпаття Труфанець; 
 • дегустацію крафтового пива на броварні  «Ципа» і закарпатських вин в ресторані  «Бокораш»; 
 • відвідування еко-ферми  «Розенталь»; 
 • підйом на Свидовецький хребет.

Олика, Волинська область

Перша письмова згадка про волинське селище Олика датується аж 1149-м роком, а на 3000 мешканців тут аж 10 об’єктів історичної спадщини, серед яких 5 пам’яток архітектури національного значення. Найвизначніша з них – середньовічний замок князів Радзивіллів, які володіли селом майже 400 років. Унікальність споруди в тому, що це перший в Україні прямокутний замок бастіонного типу, що неодноразово перебудовувався та змінював свої функції: від оборонної фортеці до князівської резиденції. Також в Олиці збереглися:

 • Колегіальний костел Святої Трійці побудований італійськими архітекторами Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна у першій половині 16 ст. Саме він став родинною усипальницею Радзивілів;
 • Костел святих Петра і Павла 1450-го року – один із найстаріших римо-католицьких храмів Волині;
 • Троїцька церква 1886 року.

Не дивно, що з таким спадком Олика входить до Списку історичних населених місць України.

Урич, Львівська область

У першу чергу, село відоме завдяки тисячолітній наскельній фортеці Тустань, яка в Середньовіччі охороняла торгові шляхи із Західної Європи до Галичини. Зараз на території скель діє заповідник, який розповідає про історію фортеці та природну унікальність місцевих ландшафтів. А за допомогою мобільного додатку у режимі доповненої реальності можна побачити, як виглядала Тустань тисячу років тому! Це одна з перших українських пам’яток, яка зробила таке можливим.

Крім того, Урич славиться бойківською автентикою, яка збереглася в місцевих обрядах та архітектурі. У селі залишилося кілька десятків традиційних бойківських хат і дерев’яних криниць початку 20 століття. У одному з таких будинків відкрили Центр локальної історії «Хата у Глубокім», де проходять етнографічні виставки в сучасному мультимедійному форматі, та відбуваються майстер-класи народних ремесел.

І як не пишатися цими селами і не розказувати про них на весь світ? А скільки ще маємо таких по всій Україні! Розповідаємо про ще кілька зірок із вітчизняного списку «Неймовірні села України».

*від англ. “список справ”

Автор фото: Gura Oleh

Відгуки 0

Немає відгуків

Підпишіться на розсилку новин та пропозицій від discover.ua і наших партнерів

Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь із Правилами та умовами.